تبلیغات
صدای خدا

صدای خدا
اللهم عجل لولیک الفرج

حضرت اباعبدالله الحسین(ع) درباره عبادت خوب می فرمایند:

عده‌اى‌ از روى‌ طمع‌ عبادت‌ خدا مى‌كنند، این‌ عبادت‌ سوداگران‌ است‌، و جمعى‌ از ترس‌ بندگى‌ خدا مى‌كنند، این‌ عبادت‌ بردگان‌ است‌، و برخى‌ به‌ انگیزه‌ شكر خدا را عبادت‌ مى‌كنند، این‌ عبادت‌ آزادمردان‌ و بهترین‌ عبادتهاست‌. (بحار الانوار، ج‌ 78، ص‌ 117)

منبع: 3 نقطه

 

ورود کاروان حسینی به کربلا

امام حسین(ع) با یاران خود، در روز دوم ماه محرم سال 61 هجری، به سرزمین کربلا وارد شد و دستور داد تا خیمه ها را برپا سازند. برخی از مورخان و محدثان مانندابن جوزی در «تدکرة الخواص» و ابن طاووس در کتاب «اللهوف» و غیر آنها، روایت کرده اند که آن حضرت در آن هنگام فرمودند: جدم رسول خدا(ص) و پدرم امیرالمومنین(ع) از شهادت من در سرزمین کربلا خبر دادند. آنگاه چنین فرمود: «اینجا، محل اندوه و مصیبت است؛ پیاده شوید. اینجا، منزلگاه ما و قتلگاه ما و آرامگاه ما است. جدم پیامبر خدا(ص)، این خبر را به من داده است».

 

محاصره کاروان امام حسین(ع) در کربلا

در روز سوم ماه محرم سال 61 هجری، عمر بن سعد با 4000 نفر از سپاهیان کوفه، وارد سرزمین کربلا شد و در کنار لشکر حر بن یزید که فرماندهی 1000 سرباز را بر عهده داشت و کاروان امام حسین(ع) را متوقف کرده بود، قرار گرفت. عمر بن سعد به تازگی به عنوان فرمانروای جدید منطقه ری منصوب شده بود و خود را برای سفر به آن سرزمین آماده می ساخت. عبیدالله بن زیاد وی را فراخواند و مسئولیت فرماندهی جنگ با حسین بن علی(ع) را بر عهده او گذاشت. پس از ورود عمر بن سعد به کربلا، محاصره کاروان امام حسین(ع) آغاز گردید. در روزهای بعد، هزاران نفر از لشکر کوفه به شرح ذیل، در برابر امام حسین (ع) و کاروان ایشان قرار گرفتند:

عمر بن سعد با 4000 نفر

حر بن یزید با 1000 نفر

حسین بن نمیر با 4000 نفر

شبث بن نمیر با 1000 نفر

شمر بن ذی الجوشن با 4000 نفر

یزید بن رکاب با 2000 نفر

مضایر بن زهینه با 3000

نصر بن حرشه با 2000 نفر

بر اساس سخن احمد بن اعثم در کتاب خود به نام «الفتوح»، عبیدالله بن زیاد در همان روزهای اول ماه محرم، بیش از 22هزار نفر از سربازان را برای جنگ با امام حسین(ع) فرستاد. بر مبنای حدیثی از امام صادق(ع) که علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار نقل کرده است، هر روز، سپاهیان بیشتری از کوفه به کربلا اعزام می شدند، به طوری که تا هنگام روز عاشورا، 30هزار نفر از لشکریان دشمن، در برابر امام حسین(ع) قرار گرفتند.

اما درباره تعداد همراهان سالار شهیدان(ع) در روز ورود ایشان به کربلا، دیدگاه های گوناگونی ارائه شده است. مسعودی در کتاب «مروج الذهب» می گوید: «در بدو ورود کاروان امام حسین(ع) به کربلا، حدود 500سوار و 100پیاده، همراه آن حضرت بودند». نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که آمار و ارقام همراهان امام حسین(ع)، همواره در حال تغییر بود. زیرا در برخی از منازل، افرادی به کاروان حسینی ملحق می شدند و متقابلاً پس از بروز نشانه هایی مبنی بر عدم پیروزی ظاهری امام حسین(ع)، افراد سست عنصر، از آن قافله جدا شده و به خانه کاشانه خود باز می گشتند. این تغییر آمار و ارقام، حتی تا روز دهم محرم ادامه داشت.

منبع: کتاب الکترونیکی امام حسین(ع) از مدینه تا کربلا
طبقه بندی: محرم،
برچسب ها: کربلا، محرم، امام حسین، ورود کاروان حسینی به کربلا، محاصره کاروان امام حسین(ع) در کربلا، محاصره کاروان امام حسین(ع)، محرم 61هجری،
[ چهارشنبه 22 آبان 1392 ] [ 01:50 ق.ظ ] [ حامد ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیك الفرج
نیت كردی، توبه كردی، اشك ریختی، غسل كردی، احرام بستی، قربانی كردی... حُجَت تمام و حُجَت تمام، اما... هنوز لب تشنه ای؛ هاجر وار صفا و مروه را نه هفت بار، هزار بار هروله می روی. نه به دنبال آب، تشنه قطره ای آب زلال معرفت و نوری.
خدایا! چند بار باید دل را صفا داد و چند بار باید مروه خشك و تهی دنیا را جستجو كرد؟
خدایا! چشمه زمزم ما كی می جوشد؟
یا صاحب الزمان، ای زلال معرف خداوندی تشنه ایم. سیرآبمان كن.
آقا تو را قسم به شهیدان ظهور كن
یا صاحب الزمان
العجل العجل العجل
اللهم عجل لولیك الفرج
نویسندگان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
برای حمایت ازما اینجا کلیک کنید :
با تشکر از حمایت شما