تبلیغات
صدای خدا

صدای خدا
اللهم عجل لولیک الفرج

بسم الله الرحمن الرحیم

حدیث

بخشی از سخنان امام حسن (ع) درباره پرهیزكاری:

«ای بندگان خدا، از نافرمانی در برابر بپرهیزید و برای تحقق خواسته های خویش كوشش نمایید و از كارهای ناروا بگریزید و قبل از اینكه سختیها به شما رو آورد و به آغوش مرگ بیفتد به كارهای نیك مبادرت ورزید. همانا نعمت های دنیا زودگذر و ناپایدار است و كسی از خطرها در امان نیست و مصون از بدبختیها نخواد بود، فریب خوردن دنیا مانع خوشبختی است و تكیه كردن بر آن سست و بی اسا است. ای بندگان خدا پند پذیر باشید و عبرت گیرید و از تاریخ گذشتگان درس زندگی بیاموزد، نعمت ها (خوراكی ها و ...) شما را مشغول نكند و از آخرت باز ندارد، از پندها و موعظه ها بهره گیرید، خدا در نگهداری و یاری دادن به شما كفایت می كند و برای راهنمایی شما و حجت در برابر دشمنان قرآن نیز كافی است، بهشت اجر و مزدی تمام برای نیكوكاران است و جهنم و آتش كیفر و عقابی مكفی برای تبهكاران.»

منبع: كتاب 40 حدیث از امام حسن مجتبی (ع) / حدیث 21

 

روشهای احسان و تكریم والدین

احسان و احترام به پدر و مادر با توجه به سنت ها و فرهنگ ها متفاوت است ولی اصولی انسانی است كه می توان در همه جا آن را یافت و بدان پای بند بود. برخورد پسندیده براساس عرف هر جامعه و به كارگیری واژگان زیبا و شیوا، تواضع و فروتنی در برابر آنان، مهربانی و محبت، دعای خیر كردن برای ایشان، دوری از درشت گویی و یا حتی به كار نبردن واژه اف و خسته شدم و آخ و دیگر اصوات نابهنجاری كه ایشان را ناخوش آید از جمله روش های احسان و اكرام و احترام به پدر و مادر است.

فریاد زدن و درشتی كردن و اف و اخ كردن و اعتراض نمودن و دشنام و ناسزا دادن و پیشی گرفتن از ایشان در نشستن و دراز كشیدن و امور دیگر می تواند از مصادیق بی احترامی به آنها باشد كه می بایست از آنها پرهیز كرد. اطاعت كامل از پدر و مادر امری است كه قرآن بدان فرمان داده و تنها موردی كه استثنا شده و شخص می تواند از دستور پدر و مادر اطاعت نكند و با حفظ احترام ایشان از آن سرپیچی كند دستور آنها به كفر خداست كه در این مورد می توان از حكم و فرمانشان اطاعت نكرد. اما در همه موارد دیگر می بایست از ایشان اطاعت كرد و فرمان برد.

در روایت اهل بیت(علیه السلام) احترام به پدر و مادر و احسان به ایشان به معنای برخورد نیكو و رسیدگی به نیازهای آنان پیش از درخواست، و ابراز قول كریم به معنای طلب مغفرت آمده است. تعبیر جناح الذل نیز نگاه با رأفت و رحمت و دوری از نگاه های تیز و تند و بلند نكردن صدا و بالا نبردن دست و پیش نیفتادن از آنان معنا شده است. (كافی ج2 ص715 تا 316) بر جای بلند و برتر نشاندن از دیگر روش های تكریم و احسان به پدر و مادر و احترام نهادن به آنان است كه از آیه 10 سوره یوسف می توان آن را به دست آورد. به هر حال تكریم و احترام به پدر و مادر امری است كه بیش از هر كار دیگری بدان تأكید شده و نمی توان از آن چشم پوشید. نادیده گرفتن و بی احترامی به ایشان در این دنیا موجب می شود تا شخص گرفتار مصیبت ها و بلایا گردد و خیر و بركت از زندگی او برود و در آخرت نیز خوار و ذلیل شود.

منبع: Akhlagh.net
طبقه بندی: احترام به پدر و مادر،
برچسب ها: روشهای احسان و تكریم والدین، روشهای تكریم والدین، روشهای احسان والدین، احسان و تكریم والدین، امام حسن مجتبی (ع) و پرهیزكاری، حدیث امام حسن مجتبی (ع) درباره پرهیزكاری، احسان والدین، پرهیزكاری، پدر و مادر، احسان به پدر و مادر،
[ یکشنبه 22 اردیبهشت 1392 ] [ 01:37 ق.ظ ] [ حامد ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیك الفرج
نیت كردی، توبه كردی، اشك ریختی، غسل كردی، احرام بستی، قربانی كردی... حُجَت تمام و حُجَت تمام، اما... هنوز لب تشنه ای؛ هاجر وار صفا و مروه را نه هفت بار، هزار بار هروله می روی. نه به دنبال آب، تشنه قطره ای آب زلال معرفت و نوری.
خدایا! چند بار باید دل را صفا داد و چند بار باید مروه خشك و تهی دنیا را جستجو كرد؟
خدایا! چشمه زمزم ما كی می جوشد؟
یا صاحب الزمان، ای زلال معرف خداوندی تشنه ایم. سیرآبمان كن.
آقا تو را قسم به شهیدان ظهور كن
یا صاحب الزمان
العجل العجل العجل
اللهم عجل لولیك الفرج
نویسندگان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
برای حمایت ازما اینجا کلیک کنید :
با تشکر از حمایت شما